חיפוש

חקירה באזהרה? הנה כמה נקודות שכדאי לדעת

חקירה משטרתית זהו מצב לא נעים המלווה לרוב בתחושת פחד וחוסר נעימות.

ישנן 2 סיבות עיקריות לפיהן אדם עשוי למצוא את עצמו בחקירה משטרתית.

הראשונה היא זימון לחקירה על מנת לגבות מאותו אדם עדות, והשניה היא חקירה באזהרה, כלומר זימון לחקירה עקב חשד לביצוע עבירה.

 

מה כוללת חקירה באזהרה?

כאמור, חקירה באזהרה זוהי חקירה המתבצעת בידי חוקרים במשטרה ומבוצעת כנגד אדם החשוד בביצוע עבירה מסוימת. בחקירה זו מסבירים לאדם מהם החשדות כלפיו ומיידעים אותו באשר לזכויותיו בחקירה. זאת בנוסף לאזהרה אותה על החוקר למסור בנוגע להשלכות המשפטיות שיש לדברים אותם יאמר במהלך החקירה ולכך שכל דבר שיאמר בחדר החקירות יכול לשמש כנגדו כראיה להגשת כתב אישום.

חשוב לדעת שלמשטרה דרכים רבות לערוך את חקירותיה, לרבות שאילת שאלות, פוליגרף, טביעות אצבע, הרכבה של קלסתרון ועוד. תהליך החקירה עשוי לקחת לא מעט זמן, ומשכך, על אף הלחץ והמתח בו אתה שרוי, עלייך להתאזר בסבלנות רבה.

 

זכויותיו של הנחקר באזהרה

בין הזכויות המגיעות לאדם הנחקר באזהרה יש להכיר את הבסיסיות מבינהן-

  1. שמירה על זכות השתיקה (אך עשויות להיות גם השלכות שליליות לשימוש בזכות זו).
  2. הזכות להיוועץ עם עורך דין, כאשר על החוקרים לעכב את החקירה עד שעורך הדין יגיע למקום.
  3. הזכות לכך שהחקירה תוקלט או תתומלל.
  4. הזכות להבין לעומק בגין מה נחקר. באם שפת האם שלך אינה עברית ואינך מבין עברית כראוי, בקש להיחקר בשפה אותה תבין.

 

היו מודעים ללחץ המופעל עליכם

במהלך החקירה עשויים להפעיל עליכם לחץ רב, לחץ שעלול לגרום לכם לומר דברים עליהם תתחרטו. טקטיקה נפוצה בחקירות אלו היא טקטיקת הבטחות השווא. דוגמא לכך היא הבטחה להקל בעונש במידה ותודו במעשה, וזאת למרות שלחוקרים אין סמכות להבטיח הבטחות אלו, שכן קביעת העונש היא בסמכות בית המשפט בלבד. טקטיקה נוספת היא ניסיון של אחד החוקרים להתחבר בפן האישי לנחקר, ועל ידי כך לגרום לו לסמוך עליו ולהוציא ממנו מידע שעשוי להפליל אותו.

 

חשיבות ההכנה לחקירה

אין זה חשוב אם מדובר בעדות או בחשד לעבירה, חשוב שתגיעו עם ידע והכנה לחקירה. כל מילה שתאמרו או שלא תאמרו עשויה להשפיע רבות על אופי החקירה ועל כן חשוב להגיע מוכנים לחקירה. כאמור, בטרם תחילת החקירה יש לך את הזכות להיוועץ בעורך דין. התייעצות עם עורך דין פלילי תעזור לך לכלכל צעדייך בצורה נכונה, ובנוסף תגרום לך להיות בקיא באשר לזכויותייך בחקירה.

גם במידה ואתה בוחר לוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין, קיימת חובה שוויתורך יעשה מרצונך החופשי ולא לאחר שכנועים רבים מצד החוקרים. ויתור על זכותך להיוועץ בעורך  דין אינה תגרום לך להתחבב בידי החוקרים ואינה תעזור לך "להרוויח נקודות" אצלם, אלא רק תעזור להם לבצע את החקירה בקלות רבה יותר.

 

טביעת אצבע

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
טביעות צבעות
המדריך לבחירת חוקר פרטי

לפעמים אנחנו נתקלים בחיים בנסיבות לא משמחות ושמכסות מאיתנו מידע קריטי עבורנו. במקרים כאלו בעל המקצוע שיכול לסייע הוא חוקר פרטי. מדובר במקצוע מורכב הדורש

קרא עוד »
חקירות כלכליות מסחריות

מעוניינים לנהל חקירה כלכלית על אדם מסוים? יש לכם חשד שאחד מהעובדים בעסק שלכם גונב מכם? האמת היא שזה לא משנה מה העילה שלכם לעניין,

קרא עוד »