חיפוש

מי יכול להוציא חשבונית? המדריך המלא

בשוק העבודה ישנו מגוון רחב של סוגי עובדים, החל בעצמאיים בעלי עסק וכלה בשכירים שמשלבים עבודה נוספת. בניגוד לשכירים שלהם יש גורם ייעודי בחברה שמטפל בניהול השכר ובחלוקת המיסים, עצמאיים צריכים לקחת חלק פעיל בדבר ולנהל את השכר שלהם בצורה נכונה אל מול הרשויות. כחלק מהצורך הזה, עליהם להוציא חשבוניות שבאמצעותן יוכלו לדווח על תשלום לרשויות המס וכן על תוספת המע"מ. המסמכים הנדרשים להנפקה מתעדכנים בהתאם להגדרת בעל העסק (עוסק מורשה, עוסק פטור, עצמאי שכיר וכו'), אולם לא כל בעל עסק יכול להוציא כל חשבונית. באנו כדי לעשות סדר בכל המידע, ולהסביר מי רשאי להוציא חשבונית ואיזו.

עוסק מורשה

עוסק מורשה הינו עצמאי שהחליט להקים עסק כלשהו ונרשם ברשויות המס, אשר מחזור ההכנסות שלו עולה על 100,491 ₪ בשנה. עוסק מורשה מחויב בהנפקת שלושה מסמכים בעבור כל עסקה שהוא מבצע: חשבונית עסקה, חשבונית מס וקבלה. במקרה בו העוסק הוא אכן מורשה, ישנה האפשרות לשלוח חשבונית מס כתחלופה לחשבונית עסקה. כדי להוציא חשבוניות מס, על העוסק לפנות לבית דפוס או להיעזר במחשב בו ניתן להדפיס מתוך התוכנה המורשית לכך. נוסף על כך, על העוסק לפתוח תיקים למול הרשויות הרלוונטיות (מס, מע"מ וביטוח לאומי) לשם בקרה על ניכויי המיסים והחובות. למי שהוא עוסק מורשה ואין לו פנאי להתעסקות בבירוקרטיה, ניתן לפנות לחברה ייעודית שמתמחה בטיפול מול הרשויות, ומסייעת בהנפקת חשבוניות ובהמרתן למשהו כמו איזי תלושי שכר על שם בעל העסק.

עוסק פטור

עוסק פטור, בניגוד לעוסק מורשה, הינו מי שהקים עסק שמחזור ההכנסות שלו קטן מ100,491 ₪. עוסק פטור מחויב בהוצאת חשבונית עסקה וקבלה בלבד, כאשר אינו רשאי כלל להוציא חשבונית מס. הסיבה לכך היא שחשבונית המס מלכתחילה מיועדת לשם דיווח על מע"מ (מס ערך מוסף), ועוסק פטור רשאי שלא לגבות מע"מ בעסקאות מול לקוחות, זאת לאור גובה ההכנסות הנמוך יחסית שלו. על כן, אין כל סיבה ממשית לאפשר לעוסק פטור להנפיק חשבונית מס.

שכיר שעובד בעבודה נוספת

על פי החוק בישראל, כל עובד שמקבל תשלום מעבודה נוספת מעבר לעבודתו כשכיר, חייב לדווח אודותיו למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. כמו כן, על השכיר לספק חשבונית ללקוח בעבור עסקה שנחתמה. ממש כמו במקרים של עוסק מורשה ושל עוסק פטור, גם השכיר נדרש לפתוח תיקים ברשויות הללו ולדווח על הכנסותיו. הרשות להוציא חשבונית מס תלויה בהיקף ההכנסות של העסק, כך שאם היקף ההכנסות של העצמאי השכיר יעלו על 100,491 ₪ דינו יהיה כדין 'עוסק מורשה', והוא יהיה רשאי להוציא חשבונית מס. אם היקף הכנסותיו יהיה קטן מהסכום הנקוב, ייחשב ל'עוסק פטור' ולא יצטרך להפיק חשבונית מס, אלא רק חשבונית עסקה וקבלה. אופציה נוספת היא להיעזר בחברת איזי תלוש ודרכם להוציא את החשבונית הדרושה.

 

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
מטבעות
כיצד מכינים תלוש שכר?

הכנת תלושי שכר לעובדים מצריכה ידע מקצועי. בתור בעלי עסק המעסיקים עובדים, אתם יודעים כי מדובר בכאב ראש לא קטן. מצאתם חשב שכר מקצועי, הוא

קרא עוד »
דולרים
מה הן הלוואות גמ"ח?

דתות מהוות את אחד מתחומי החיים הכי שנויים במחלוקת. אלו הנמנים בצד של אוהבי הדת, יגידו שהדת מעניקה להולכים בעקבותיה משמעות לחיים, ערכים ואהבת חינם.

קרא עוד »
מחשבון
כל משרות ההייטק לסטודנטים במקום אחד

סטודנטים שלומדים מקצועות שמשתלבים בתחום הייטק כמו אבטחת מידע, לימודי סייבר שונים ועוד תחומים, יכולים לחפש עבודה באתרי האינטרנט השונים ולראות שאכן קיימות משרות סטודנט

קרא עוד »