חיפוש

מא' ועד ת' – כך מתנהל הליך גירושין ברבנות

במדינת ישראל יש לבית הדין הרבני סמכות מוחלטת בכל מה שקשור לנישואין ולגירושין של יהודים. מה שזה אומר בעצם, שאם החלטתם לפרק את החבילה ולהתגרש אחד מהשנייה, אתם חייבים לנהל את הליך הגירושין שלכם ברבנות. זה לא משנה אם התחתנתם דרך הרבנות, או שבכלל עשיתם את זה בחתונה אזרחית. בכל מקרה, אתם חייבים לנהל את הליך הגירושין שלכם דרך בית הדין הרבני.

מן הסתם רובנו לא ממש מכירים את המערכת הזו בצורה רצינית ואמיתית, ולכן חשוב מאוד להכיר אותה ולהבין איך היא עובדת. אז הכנו כאן בשבילכם מדריך קצר וברור שיסייע לכם להבין איך מתנהל תיק גירושין ברבנות.

 

קצת רקע על הנושא

גירושין מסדירים את הפרידה של בני הזוג מבחינה רשמית. הליך גירושין ברבנות אמור לכלול גם את הגט שהוא בעצם מעשה הגירושין הסמלי ביותר, אבל כמובן גם את כל הנושאים הטכניים שצריך לדאוג להם: תשלומי מזונות, מה עושים עם הילדים, עניינים כלכליים, ועוד.

בית הדין הרבני בישראל הוא בין דין שבו יושבים דיינים דתיים והוא מתנהל בהתאם למשפט העברי. בית הדין הזה אחראי באופן בלעדי על כל מה שקשור לנישואין וגירושין של יהודים בישראל.

נושא

אז מי הגוף שאחראי על הגירושין?

הביטוי הנפוץ הוא אמנם גירושין ברבנות, אבל הרבה יותר נכון לומר גירושין בבית הדין. ברבנות מתחתנים, בבית הדין מתגרשים חשוב מאוד לדעת שיש לבית הדין הרבני סמכות שיפוטית מקבילה לגמרי לסמכות של בית דין לענייני משפחה בכל מה שקשור להליכי הגירושין מבחינה טכנית כמו תשלום מזונות והסדרי ראייה על הילדים. לכן חשוב מאוד להיעזר באנשי מקצוע שיודעים לעבוד מולו.

 

תביעת גירושין

אם אין הסכמה בין בני הזוג, ואחד מהם לא רוצה להתגרש, בן הזוג השני מגיש תביעת גירושין, ויחד איתה את כל הדרישות שלו מבחינת כספים, משמורת על ילדים, ועוד. לכל דרישה צריך לצרף כמובן מסמכים רלוונטיים. העילה לגירושין צריכה להיות מוצדקת על פי ההלכה, וישנן מספר סיבות מוגדרות. עילה לגירושין יכולה להיות למשל בגידה או אלימות מצד אחד מבני הזוג.

תביעת גירושין

איך זה קורה בפועל?

המעשה החשוב ביותר מבחינה הלכתית בכל הליך הגירושין הוא טקס נתינת הגט. קודם כל בית הדין יוודא שהבעל נמצא במצב נפשי סביר ושהוא מסוגל להחליט ולקבל את ההחלטה בצורה בוגרת. לאחר מכן מכינים את המסמך הזה תוך רישום מדוקדק של שמות הזוג. לאורך התהליך ישנם עדים, שגם חותמים על המסמך הזה. הבעל נותן לאישה באופן טקסי את הגט וכך חלים הגירושין.

 

סיכום

אם החלטתם להפריד כוחות ולפרק את החבילה אנו מאחלים לכם שתשכילו לעשות את זה בשלום ובצורה נעימה. כדאי מאוד להיעזר באנשי מקצוע שמכירים את העולם הזה, מכיוון שבית הדין הרבני זר לרובנו המוחלט.

הליך גירושין

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
טופס רשלנות רפואית
המדריך לנפגעי רשלנות רפואית

חוששים כי אתם או יקיריכם נפלתם קורבן לרשלנות רפואית? חשוב מאד להכיר מספר עובדות חשובות על מנת להביא לטיפול מהיר ולפיצוי כספי לכיסוי ההוצאות הרפואיות

קרא עוד »
מה אומר חוק שירותי תעופה
מה אומר חוק שירותי תעופה

בתקופה האחרונה ישנה התעניינות רבה מצד גולשים שמבקשים להכיר את חוק שירותי התעופה מקרוב. עובדה זו הגיעה לידינו והחלטנו שלא להישאר אדישים לנוכחותה. לכן, הוצאנו

קרא עוד »
פשעי מחשב וסייבר
מה עושה יחידת הסייבר במשטרה?

בעידן שבו הטכנולוגיה הפכה לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, עלייתם של פשעי מחשבים וסייבר הפכה לדאגה דחופה. כדי להתמודד עם האיום חסר התקדים הזה,

קרא עוד »