חיפוש

מה ההבדל בין צוואה לירושה?

דיני הירושה בישראל הסדירו את אופן חלוקת עיזבונותיהם של נפטרים ליורשים. חוק הירושה הבדיל בין מצב בו אדם כתב טרם פטירתו צוואה בה הוא הורה על אופן החלוקה ובין מצב בו לא נכתבה צוואה או שהצוואה אינה תקפה ואז החלוקה תתבצע על פי סדר ההורשה הקבוע בחוק. במאמר זה נעסוק בחלוקת העיזבון כאשר הנפטר ערך צוואה וכאשר הוא נמנע מכך.

 

היורשים על פי הדין

על פי דיני הירושה אדם יכול בצוואתו להורות על הורשת עזבנו למי שהוא רוצה. אדם אינו חייב להוריש לקרובי משפחתו דבר אך על מנת לנשלם יש לכתוב צוואה. במצב בו הנפטר לא כתב צוואה, חוק הירושה קובע כי קרובי משפחתו יירשו אותו בהתאם למידת הקרבה. סדר הירושה בדין הוא לילדי הנפטר ובן/ת זוג. על תפקידו של עורך דין צוואות וירושות בהרחבה ראו כאן.

 

אדם ערירי

במידה ולנפטרים אין בני זוג וילדים, החוק הגדיר שהיורשים יהיו קרובי משפחה רחוקים יותר בהתאם לרמת קרבה יורדת המפורטת בחוק. כאשר אין לנפטר בני משפחה חיים או לא ניתן לאתר את היורשים הרלוונטיים בהתאם לסדר הנקבע בחוק, העיזבון יעבור לידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים והמדינה היא שתירש את העיזבון והכסף יועבר למטרות חברתיות.

 

הסדרת חובות בעיזבון

הורשה היא העברת הרכוש של הנפטר ליורשים. חשוב להבין שהרכוש או העיזבון כפי שהוא מוגדר בדני ירושה כולל את זכויותיו ואת חובותיו של הנפטר. טרם חלוקת הירושה, בין אם בהתאם לצוואה ובין אם על פי הסדר החוקי יש לסלק את כלל חובותיו של הנפטר. מנהל העיזבון אף צריך לממש את הנכסים לשם כך וליורשים זכות קדימה למימוש בהתאם למחיר השוק.

חשוב להבין, כי על פי דיני הירושה כאשר הנפטר בצוואתו הורה על הורשת נכס ספציפי למי מהיורשים או כל אדם אחר, לא ייעשה בו שימוש לכיסוי חובות העיזבון טרם שמומשו כל שאר הנכסים.

 

מימוש הירושה

לשם קבלת ירושה ומימוש נכסים בעיזבון של נפטר יש להגיש בקשה לקיום צו ירושה אל הרשם לענייני ירושה. לאחר הגשת הבקשה, הרשם יבדוק אם הנפטר הפקיד צוואה אם לאו ובהתאם לכך יוציא צו ירושה עם חלוף התקופה הקצובה שנקבעה בחוק. לאחר פרסום צו הירושה ניתן להגיש בקשה להתנגד לה במשך שבועיים ממועד הפרסום.

הסיבות להגשת התנגדות יכולות להיות על בסיס קיומה של צוואה אחרת או על ידי יורשים על פי דין שאינם מוזכרים בהתאם לדין בבקשה לצו. לאחר קבלת בקשת ההתנגדות, הסוגיה תובא בפני בית משפט לענייני משפחה שבסמכותו לברר עניין זה. בסמכות בית המשפט לקבל את ההתנגדות במלואה, להורות על דחייתה או לשנות את חלוקת הירושה בהתאם לטענות.

 

סיכום צוואה וירושה

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בתפקיד של צוואה על פי דיני הירושה והשפעתה על חלוקת העיזבון. כפי שציינו, צוואה תקפה תקבע מי יירש את נכסי הנפטר לאחר מותו. באין צוואה תקפה העיזבון יעבור ליורשים בהתאם לסדר החוקי. לכל אדם עומדת הזכות לכתוב צוואה ולהוריש את רכושו בהתאם לרצונו וכדאי לעשות זאת מבעוד מועד.

עורך דין

 

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
טופס רשלנות רפואית
המדריך לנפגעי רשלנות רפואית

חוששים כי אתם או יקיריכם נפלתם קורבן לרשלנות רפואית? חשוב מאד להכיר מספר עובדות חשובות על מנת להביא לטיפול מהיר ולפיצוי כספי לכיסוי ההוצאות הרפואיות

קרא עוד »
מה אומר חוק שירותי תעופה
מה אומר חוק שירותי תעופה

בתקופה האחרונה ישנה התעניינות רבה מצד גולשים שמבקשים להכיר את חוק שירותי התעופה מקרוב. עובדה זו הגיעה לידינו והחלטנו שלא להישאר אדישים לנוכחותה. לכן, הוצאנו

קרא עוד »
פשעי מחשב וסייבר
מה עושה יחידת הסייבר במשטרה?

בעידן שבו הטכנולוגיה הפכה לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, עלייתם של פשעי מחשבים וסייבר הפכה לדאגה דחופה. כדי להתמודד עם האיום חסר התקדים הזה,

קרא עוד »