חיפוש

 3 דרכים לפתיחת תיק גירושים

במקרה ובני זוג מגיעים להחלטה של פרוק התא המשפחתי, הם נכנסים לתהליך של גירושים, המתחיל בדרך כלל בפתיחה של תיק גירושים ברבנות.

לרבנות אומנם, ניתנות הסמכויות העליונות, בכל הנוגע לגירושים ונישואים במדינת ישראל, אולם יש גם אפשרויות נוספות לפתיחת תיק גירושים, מלבד טקס הגירושים עצמו, הנערך ברבנות.

 

פתיחת תיק גירושים ברבנות

בטרם פותחים תיק גירושים, כדאי ליצור קשר עם עורכי דין לגירושים, כדי ללוות את התהליך. פתיחת תיק גירושים, דורשת שאחד מבני הזוג, יגיש את הבקשה לבית הדין הרבני באזור בו הוא גר. בקשה זו צריכה לכלול, את הפרטים של שני בני הזוג, את הפרטים של עו"ד או של הטוען הרבני המייצג אותם. בנוסף, צריכה לכלול הבקשה את סיבת הגירושים, כגון אלימות, בגידה או התמכרות מסוימת וללוות אותה בהוכחות, וכן תכלול פרטים על הילדים המשותפים.

 

פתיחת תיק גירושים בבית משפט אזרחי

במדינת ישראל, שייך תחום הנישואים והגירושים בצורה בלעדית, לדיני הדת. בני זוג יכולים לעבור את הטקס של הגירושים בבית הדין הרבני, ואת תיק הגירושים לפתוח ולנהל בבית המשפט האזרחי לענייני משפחה. ניהול תיק הגירושים, כולל בין היתר, את החלוקה של הרכוש המשותף, קביעת המזונות, המשמורת על הילדים ועוד, כך שבנושאים אלו, לבית המשפט לענייני משפחה וכן לבית הדין הרבני – יש את אותן הסמכויות.

באופן זה, הראשון שאליו תגיע הבקשה – הוא שידון בה. כך נתבע המונח "מרוץ סמכויות", המבטא את העניין שיש לכל אחד מבני הזוג, להגשת התביעה במוסד שייטיב אתו. כדי לדעת באיזה מוסד כדאי להגיש את הבקשה, חשוב להתייעץ עם עו"ד.

 

גירושים בהסכמה

אפשרות נוספת לניהול תהליך של גירושים, היא בדרך של שלום ושיתוף פעולה, של שני בני הזוג. בני הזוג עורכים ביניהם את ההסכם המקובל על שיניהם, קובעים לעצמם את תנאי ההסכם, ומחליטים על כל המשתמע מכך. ההסכם זה יכלול את הסידור של הגט, את החלוקה של הרכוש, את סוגיית הילדים והמשמורת עליהם, את תשלום המזונות וכו. הסכם זה הוא בעל תוקף משפטי, נערך בעזרת עו"ד, ויש צורך להגיש אותו לאחד מבתי הדין – הרבני או האזרחי, כדי שיאשרו אותו.

 

עלות של פתיחת תיק גירושים

להליך של גירושים קיימות עלויות לא מבוטלות, התלויות במאפיינים השונים הקיימים בתיק. בנוסף, יש צורך גם בתשלום של אגרות לבית המשפט, המסתכמות בכמה מאות שקלים לאגרה.

 

לסיכום

פתיחת תיק גירושים נעשית ברבנות, וצריכה לכלול את הפרטים של שני בני הזוג, את הפרטים של עו"ד, את סיבת הגירושים, וכן ללוות אותה בהוכחות. בני זוג יכולים לעבור את הטקס של הגירושים בבית הדין הרבני, ואת תיק הגירושים לפתוח ולנהל בבית המשפט האזרחי, או לערוך ביניהם את ההסכם המקובל על שיניהם.

 

שופט מרכזי

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
מה אומר חוק שירותי תעופה
מה אומר חוק שירותי תעופה

בתקופה האחרונה ישנה התעניינות רבה מצד גולשים שמבקשים להכיר את חוק שירותי התעופה מקרוב. עובדה זו הגיעה לידינו והחלטנו שלא להישאר אדישים לנוכחותה. לכן, הוצאנו

קרא עוד »
פשעי מחשב וסייבר
מה עושה יחידת הסייבר במשטרה?

בעידן שבו הטכנולוגיה הפכה לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, עלייתם של פשעי מחשבים וסייבר הפכה לדאגה דחופה. כדי להתמודד עם האיום חסר התקדים הזה,

קרא עוד »
עוד מקרקעין
חשיבותו של ביטוח בעלות במקרקעין

ביטוח רכוש ממלא תפקיד מכריע בתחום הנדל"ן, ומספק לבעלי בתים ולמשקיעים שכבה הכרחית של הגנה וביטחון. כאשר נכסים מחליפים ידיים, הסיכונים והסיבוכים הפוטנציאליים סביב בעלות

קרא עוד »