חיפוש

שש זכויות של חיילים בשירות חובה שחייבים להכיר

עמוד דום! נוח! חמש דקות הייתם פה! זוז! הו, הטרטור הצה"לי. מי שהיה שם, לא ישכח, ומי שעובר את זה עכשיו – בהצלחה!

אבל אל תחשבו שהעולם הצבאי הוא רק חובות, דרישות ומילוי פקודות.

כן כן, גם לכם ולכן החיילים והחיילות – יש זכויות. לא מאמינים? המשיכו לקרוא…

 

לישון ולנסוע בחינם

גם למשרתים בשירות חובה יש זכויות, כפי שכל עורך דין צבאי יוכל לספר וכמובן – יוכל לעשות עבודה טובה בהגנת זכויות אלו! אבל הראשונים שצריכים לדעת ולעמוד על זכויותיהם הם כמובן אתם החיילים. אז על איזה זכויות בעצם מדובר?

הזכות הראשונה בחשיבותה היא הלנה. אלו המשרתים בבסיס סגור זכאים למיטה חמה בלילה, אבל לא רק הם. חיילים המתגוררים במרחק של מאה ק"מ לפחות מהבסיס בו הם משרתים זכאים לישון בבסיס או בבתי החייל, שנבנו בדיוק עבור מקרים אלו. אף חייל לא נדרש לתפור את כבישי המדינה בכל יום!

ואם כבר מדברים על תפירת כבישים – אף חייל גם לא נדרש לשלם על ההגעה והחזרה מהבסיס. כל חייל זכאי לנסיעה חינם בתחבורה ציבורית בכל רחבי המדינה. כמובן שהחייל או החיילת צריכים ללבוש מדים מלאים ולהציג כרטיס חוגר.

 

רופא במיידי!

עוד זכות של חיילי צה"ל היא הזכות לרפואה. חייל שלא מרגיש טוב, או חווה מצב בריאותי ירוד, זכאי לקבל טיפול רפואי בכל שעות היממה. המפקד מחוייב לאפשר לחייל לראות רופא, או במרפאת הבסיס, או במרפאה מחוצה לו, וכל תלונה שכזו חייבת להיענות בתוך 24 שעות. גם עלותם של תרופות, ביקור במיון או ניתוח (לא עלינו) מכוסה על ידי הצבא. יש לזכור להגיע אל הביקורים הלא נעימים הללו עם הפניה של רופא צבאי בלבד, כדי לא לבזבז כסף מיותר.

והצבא מכסה לא רק את רפואת הגוף, אלא גם את העיניים. כל חייל או חיילת הזקוקים למשקפיים במהלך השירות הצבאי זכאים לרכישת זוג משקפיים אחד חינם אין כסף! כמובן שגם פה יש לברר אילו רשתות מעניקות את ההטבה, ולהגיע אליהן חמושים לא בנשק אלא באישור רופא היחידה.

 

קולות החיילים

זכות בסיסית של כל אדם במדינה דמוקרטית היא להצביע לשלטון, וחיילי צה"ל אינם שונים. מחנות צה"ל מתחמשים בקלפיות לקראת יום הבוחר כך שאף חייל לא יפספס את האפשרות להשפיע על עתידו.

וזכות אחרונה, וחשובה מאוד (במיוחד בישראל) – היא זכות התלונה. כן, גם תלונה נגד המפקד. נציב קבילות החיילים אמון על קבלה, מיון ומענה לכל תלונה שמעלים חיילים על חייהם, גם אלו הנוגעות למפקדים הממונים עליהם.

עכשיו כשאתם יודעים הכל, שימו לב שאף אחת מהזכויות שלכם לא נפגעת. אם אתם מרגישים שנשללה מכם זכות, והצבא לא מספק מענה, תהיו בטוחים שעורכי דין צבאיים ידעו לספק עצה, תמיכה ועזרה.

עורך דין צבאי

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
טופס רשלנות רפואית
המדריך לנפגעי רשלנות רפואית

חוששים כי אתם או יקיריכם נפלתם קורבן לרשלנות רפואית? חשוב מאד להכיר מספר עובדות חשובות על מנת להביא לטיפול מהיר ולפיצוי כספי לכיסוי ההוצאות הרפואיות

קרא עוד »
מה אומר חוק שירותי תעופה
מה אומר חוק שירותי תעופה

בתקופה האחרונה ישנה התעניינות רבה מצד גולשים שמבקשים להכיר את חוק שירותי התעופה מקרוב. עובדה זו הגיעה לידינו והחלטנו שלא להישאר אדישים לנוכחותה. לכן, הוצאנו

קרא עוד »
פשעי מחשב וסייבר
מה עושה יחידת הסייבר במשטרה?

בעידן שבו הטכנולוגיה הפכה לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, עלייתם של פשעי מחשבים וסייבר הפכה לדאגה דחופה. כדי להתמודד עם האיום חסר התקדים הזה,

קרא עוד »